math.answers.com/math-and-arithmetic/How_do_you_work_out_best_buys
Preview meta tags from the math.answers.com website.
Linked Hostnames
8- 34 links tomath.answers.com
- 18 links towww.answers.com
- 1 link totwitter.com
- 1 link towww.facebook.com
- 1 link towww.instagram.com
- 1 link towww.pinterest.com
- 1 link towww.tiktok.com
- 1 link towww.youtube.com
Thumbnail

Search Engine Appearance
How do you work out best buys? - Answers
For each of the items that you want to compare, you calculate the unit prices: that is, the price for either 1 kilogram, or 1 litre or 1 unit. The cheapest is the best buy. Alternatively, you work out how much (in the same units) you could et for 1 unit of money. In that case the largest quantity is the best buy.Both these methods will only give the "best" buy in terms of cost per quantity. It takes no account of quality.
Bing
How do you work out best buys? - Answers
For each of the items that you want to compare, you calculate the unit prices: that is, the price for either 1 kilogram, or 1 litre or 1 unit. The cheapest is the best buy. Alternatively, you work out how much (in the same units) you could et for 1 unit of money. In that case the largest quantity is the best buy.Both these methods will only give the "best" buy in terms of cost per quantity. It takes no account of quality.
DuckDuckGo
How do you work out best buys? - Answers
For each of the items that you want to compare, you calculate the unit prices: that is, the price for either 1 kilogram, or 1 litre or 1 unit. The cheapest is the best buy. Alternatively, you work out how much (in the same units) you could et for 1 unit of money. In that case the largest quantity is the best buy.Both these methods will only give the "best" buy in terms of cost per quantity. It takes no account of quality.
General Meta Tags
22- titleHow do you work out best buys? - Answers
- charsetutf-8
- Content-Typetext/html; charset=utf-8
- viewportminimum-scale=1, initial-scale=1, width=device-width, shrink-to-fit=no
- X-UA-CompatibleIE=edge,chrome=1
Open Graph Meta Tags
7- og:imagehttps://st.answers.com/html_test_assets/Answers_Blue.jpeg
- og:image:width900
- og:image:height900
- og:site_nameAnswers
- og:descriptionFor each of the items that you want to compare, you calculate the unit prices: that is, the price for either 1 kilogram, or 1 litre or 1 unit. The cheapest is the best buy. Alternatively, you work out how much (in the same units) you could et for 1 unit of money. In that case the largest quantity is the best buy.Both these methods will only give the "best" buy in terms of cost per quantity. It takes no account of quality.
Twitter Meta Tags
1- twitter:cardsummary_large_image
Link Tags
16- alternatehttps://www.answers.com/feed.rss
- apple-touch-icon/icons/180x180.png
- canonicalhttps://math.answers.com/math-and-arithmetic/How_do_you_work_out_best_buys
- icon/favicon.svg
- icon/icons/16x16.png
Links
58- https://math.answers.com
- https://math.answers.com/math-and-arithmetic/Can_a_discontinuous_function_can_be_developed_in_the_Fourier_series
- https://math.answers.com/math-and-arithmetic/How_can_variables_be_used_to_help_solve_a_math_problem
- https://math.answers.com/math-and-arithmetic/How_do_you_pronouse_0.5035
- https://math.answers.com/math-and-arithmetic/How_do_you_work_out_best_buys