math.answers.com/math-and-arithmetic/How_can_mathematics_help_people_in_their_daily_life
Preview meta tags from the math.answers.com website.
Linked Hostnames
8- 30 links tomath.answers.com
- 23 links towww.answers.com
- 1 link totwitter.com
- 1 link towww.facebook.com
- 1 link towww.instagram.com
- 1 link towww.pinterest.com
- 1 link towww.tiktok.com
- 1 link towww.youtube.com
Thumbnail

Search Engine Appearance
How can mathematics help people in their daily life? - Answers
Maths in Daily LifeWe use mathematics in our daily life for trivial things to important ones both. It is impossible to do without mathematics help. We calculate and use numbers in our daily life and these are concepts of math. Following is an example of usage of math in daily life: I've used maths to work out whether two 9" pizzas for £9.99 would be better value than one 12" Pizza for £6.99.They WERE better value, by the way.AnswerAre you sure about the pizza? Don't forget area is proportionate to diameter squared, not just diameter. 9" pizzas have a radius of 4.5", so their total area is 2 * pi * 4.5 * 4.5 in^2 = pi * 40.5 in^2. The price per in^2 is therefore £9.99 / (40.5 * pi) = £0.247 / pi.One 12" pizza has a radius of 6", and an area of pi * 6 * 6 in^2 = pi * 36 in^2. So the price per in^2 is £6.99 / (36 * pi) = £0.194 / pi.So the 12" pizza costs less per square inch than the two 9" pizzas. But it may not be as simple as this. If you really like the crust it might be slightly better to get 2 9" pizzas.
Bing
How can mathematics help people in their daily life? - Answers
Maths in Daily LifeWe use mathematics in our daily life for trivial things to important ones both. It is impossible to do without mathematics help. We calculate and use numbers in our daily life and these are concepts of math. Following is an example of usage of math in daily life: I've used maths to work out whether two 9" pizzas for £9.99 would be better value than one 12" Pizza for £6.99.They WERE better value, by the way.AnswerAre you sure about the pizza? Don't forget area is proportionate to diameter squared, not just diameter. 9" pizzas have a radius of 4.5", so their total area is 2 * pi * 4.5 * 4.5 in^2 = pi * 40.5 in^2. The price per in^2 is therefore £9.99 / (40.5 * pi) = £0.247 / pi.One 12" pizza has a radius of 6", and an area of pi * 6 * 6 in^2 = pi * 36 in^2. So the price per in^2 is £6.99 / (36 * pi) = £0.194 / pi.So the 12" pizza costs less per square inch than the two 9" pizzas. But it may not be as simple as this. If you really like the crust it might be slightly better to get 2 9" pizzas.
DuckDuckGo
How can mathematics help people in their daily life? - Answers
Maths in Daily LifeWe use mathematics in our daily life for trivial things to important ones both. It is impossible to do without mathematics help. We calculate and use numbers in our daily life and these are concepts of math. Following is an example of usage of math in daily life: I've used maths to work out whether two 9" pizzas for £9.99 would be better value than one 12" Pizza for £6.99.They WERE better value, by the way.AnswerAre you sure about the pizza? Don't forget area is proportionate to diameter squared, not just diameter. 9" pizzas have a radius of 4.5", so their total area is 2 * pi * 4.5 * 4.5 in^2 = pi * 40.5 in^2. The price per in^2 is therefore £9.99 / (40.5 * pi) = £0.247 / pi.One 12" pizza has a radius of 6", and an area of pi * 6 * 6 in^2 = pi * 36 in^2. So the price per in^2 is £6.99 / (36 * pi) = £0.194 / pi.So the 12" pizza costs less per square inch than the two 9" pizzas. But it may not be as simple as this. If you really like the crust it might be slightly better to get 2 9" pizzas.
General Meta Tags
22- titleHow can mathematics help people in their daily life? - Answers
- charsetutf-8
- Content-Typetext/html; charset=utf-8
- viewportminimum-scale=1, initial-scale=1, width=device-width, shrink-to-fit=no
- X-UA-CompatibleIE=edge,chrome=1
Open Graph Meta Tags
7- og:imagehttps://st.answers.com/html_test_assets/Answers_Blue.jpeg
- og:image:width900
- og:image:height900
- og:site_nameAnswers
- og:descriptionMaths in Daily LifeWe use mathematics in our daily life for trivial things to important ones both. It is impossible to do without mathematics help. We calculate and use numbers in our daily life and these are concepts of math. Following is an example of usage of math in daily life: I've used maths to work out whether two 9" pizzas for £9.99 would be better value than one 12" Pizza for £6.99.They WERE better value, by the way.AnswerAre you sure about the pizza? Don't forget area is proportionate to diameter squared, not just diameter. 9" pizzas have a radius of 4.5", so their total area is 2 * pi * 4.5 * 4.5 in^2 = pi * 40.5 in^2. The price per in^2 is therefore £9.99 / (40.5 * pi) = £0.247 / pi.One 12" pizza has a radius of 6", and an area of pi * 6 * 6 in^2 = pi * 36 in^2. So the price per in^2 is £6.99 / (36 * pi) = £0.194 / pi.So the 12" pizza costs less per square inch than the two 9" pizzas. But it may not be as simple as this. If you really like the crust it might be slightly better to get 2 9" pizzas.
Twitter Meta Tags
1- twitter:cardsummary_large_image
Link Tags
16- alternatehttps://www.answers.com/feed.rss
- apple-touch-icon/icons/180x180.png
- canonicalhttps://math.answers.com/math-and-arithmetic/How_can_mathematics_help_people_in_their_daily_life
- icon/favicon.svg
- icon/icons/16x16.png
Links
59- https://math.answers.com
- https://math.answers.com/math-and-arithmetic/12000_lb_equals_how_many_T
- https://math.answers.com/math-and-arithmetic/21_is_what_percent_of_42
- https://math.answers.com/math-and-arithmetic/4_in_high_and_5_in_wide_what_is_the_length
- https://math.answers.com/math-and-arithmetic/How_can_mathematics_help_people_in_their_daily_life